Home » خبر ورزشی امروز » آیا مظلومی گزینه ایده آلی برای جوانان است؟

آیا مظلومی گزینه ایده آلی برای جوانان است؟

آیا مظلومی گزینه ایده آلی برای جوانان است؟

به گزارش “ورزش سه”، آخرین باری که تیم ملی جوانان به جام جهانی صعود کرد در سال 2016 و در جام ملت های بحرین بود؛ شاگردان امیر حسین پیروانی با دو گل رضا جعفری مهاجم فعلی تیم سایپا ازبکستان را در مرحله یک چهارم نهایی شکست دادند و بعد از 16 سال به جام جهانی زیر 20 سال یا همان جام جهانی جوانان صعود کردند. این مسابقات یک سال بعد یعنی در سال 2017 در کره جنوبی برگزار شد و ایران در مصاف با کاستاریکا یک بر صفر پیروز شد تا بعد 4 دهه طعم شیرین پیروزی را در جام جهانی تجربه کند.

پرویز مظلومی

این حضور اندک و دهه ها انتظار برای پیروزی در جام جهانی بی تعارف نشان می دهد فوتبال پایه در ایران چندان اهمیتی ندارد؛ در این مسیر تنها فدراسیون فوتبال مقصر نیست. خیلی از باشگاه ها ما حتی در لیگ برتر هم برای تیم های پایه هزینه نمی کنند و همه توجه ها  و نگاه ها به تیم بزرگسالان است و گویی فوتبال در نتیجه خلاصه می شود. در فوتبال حرفه ای کشف استعداد و پرورش آنها آنقدر اهمیت بالایی دارد که خیلی از باشگاه های مهم دنیا در قاره های مختلف کمپ استعداد یابی دایر می کنند چرا که پیدا کردن بازیکن شاخص و پرورش آنها می تواند برایشان سودآوری کلان داشته باشد. شاید در فوتبال ما به این دلیل به این موضوع مهم پرداخته نمی شود که صبر و تحمل برای دست یابی به این سودهای کلان وجود ندارد و شاید به این خاطر که بیشتر باشگاه های ما دولتی هستند و هنوز ضرورت کسب در آمد را حس نکرده اند.

بگذریم؛ تیم ملی جوانان بعد از حضور در جام جهانی 2017 در جام ملت های 2018 با مربیگری فرهاد پورغلامی در بازی های مقدماتی حذف شد و اصلا به جام ملت ها راه پیدا نکرد که شانس حضور در جام جهانی 2019 در لهستان را آزمایش کند. اما جام جهانی 2021 که در اندونزی برگزار می شود می تواند پذیرای ایران باشد. به شرطی که جوانان ایرانی مهر ماه در جام ملت های تاشکند و در بین 16 تیم موفق به صعود به مرحله نیمه نهایی بازی ها شوند. یعنی به جمع چهار تیم برتر بازی ها راه پیدا کنند. تیم ملی جوانان با تیم های میزبان – اندونزی و کامبوج همگروه است که به نظر می رسد صعود ایران از این گروه محتمل باشد. در ادامه ایران در مرحله یک چهارم نهایی و برای صعود به جام جهانی احتمالا به یکی از تیم های ژاپن – کره جنوبی یا عراق خواهد خورد که این تنها قرعه سخت پیش روی تیم ملی جوانان است.

تیم ملی جوانان با آغاز ویروس کرونا تمریناتش تعطیل شد؛ به واقع این تیم اکنون 5 ماه تمرین نمی کند که به نظر می رسد برخی از این زمان به خاطر نداشتن مربی از دست رفت. سیروس پورموسوی ماه هاست که از سمت خود در تیم ملی جوانان استعفاء داده؛ البته قرارداد او بعد از جام ملت ها تمدید نشده بود و در حالی که تیم های فوتبال بیش از یک ماه است که تمرینات خود را آغاز کرده اند و در مسابقات بسر می برند تیم ملی جوانان هم چنان تعطیل است با اینکه کمتر از سه ماه به آغاز بازی ها باقی مانده. در چنین شرایطی خبر رسیده کمیته فنی بعد از وتوی انتخاب سهراب بختیاری زاده توسط اعضای هیات رییسه پرویز مظلومی را به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان برگزیده. سرمربی سابق استقلال.

درباره این انتخاب نظرات خود را به ما اعلام کنید؛ آیا پرویز مظلومی گزینه مناسبی برای تیم ملی جوانان است؟ آیا تیم ملی جوانان می تواند در مسابقات جام ملت های آسیا با این انتخاب و زمان کوتاهی که تا شروع بازی ها باقی مانده صعود به جام جهانی را تجربه کند؟

About